25 listopada- Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Dzień 25 listopada, w 1999 roku, został uznany przez ONZ za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Tego dnia rozpoczynają się obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet.

16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, określane mianem kampanii „Białej Wstążki” to jedyna w swoim rodzaju akcja o zasięgu globalnym, mająca na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. W tym roku włączyła się w nią także społeczność szkolna Liceum w Boguchwale. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu wywołanie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz  przeciwdziałania jej. Kampania zakończy się 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Przemoc wobec kobiet jest jednym z najokrutniejszych i najpowszechniejszych przejawów łamania tych praw. Liczne akcje mają nam przypomnieć, że agresja i dyskryminacja to wciąż poważny globalny problem.

O przemocy wobec kobiet mówimy coraz więcej, ale cały czas za mało. Wciąż zbyt wiele z nas musi zmagać się z agresją, nienawiścią, niesprawiedliwością. 25 listopada, to doskonała okazja, by o tym z całą mocą przypomnieć.

Po co nam Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet?

Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Rokrocznie przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni. Oprócz przemocy fizycznej, kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna i ekonomiczna. Nie można także zapominać o przemocy instytucjonalnej, czyli mechanizmach prawnych i społecznych, które dyskryminują kobiety, w teorii i w praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. Wierzymy, że cały proces uświadamiania społeczeństwa, w połączeniu ze zmianami w prawie oraz ewolucją poglądów, zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet, a w szerszym wymiarze powszechnym respektowaniem praw człowieka.

dr A. Cencora

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

LOB szkołą kandydującą do matury międzynarodowej

LOB szkołą kandydującą do matury międzynarodowej

       High School with Bilingual Units in Boguchwala is a candidate school* for the Diploma Programme. This school is pursuing authorization as an IB World...

 
Podkarpacki Festiwal Nauki 2019

Podkarpacki Festiwal Nauki 2019

W dniu 20 września 2019 r. klasa 1 a wyjechała z wychowawcą na Podkarpacki Festiwal  Nauki  2019  (G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowe w Jasionce),...

 
 

NASZE SUKCESY »

Matura 2019 – podsumowanie

Matura 2019 – podsumowanie

W bieżącym roku szkolnym egzaminu maturalnego w skali kraju nie zdał niemal co  piąty uczeń, w województwie podkarpackim porażka stała się udziałem 19%...

 
I MIEJSCE MICHAŁA MACHOWSKIEGO W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Z MATEMATYKI „APOLONIUSZ” 2018/2019

I MIEJSCE MICHAŁA MACHOWSKIEGO W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Z MATEMATYKI „APOLONIUSZ” 2018/2019

Niezmiernie miło nam poinformować, że Michał Machowski, uczeń klasy IIb Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, zajął I miejsce...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij