25 listopada- Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Dzień 25 listopada, w 1999 roku, został uznany przez ONZ za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Tego dnia rozpoczynają się obchody 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet.

16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, określane mianem kampanii „Białej Wstążki” to jedyna w swoim rodzaju akcja o zasięgu globalnym, mająca na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. W tym roku włączyła się w nią także społeczność szkolna Liceum w Boguchwale. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu wywołanie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz  przeciwdziałania jej. Kampania zakończy się 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Przemoc wobec kobiet jest jednym z najokrutniejszych i najpowszechniejszych przejawów łamania tych praw. Liczne akcje mają nam przypomnieć, że agresja i dyskryminacja to wciąż poważny globalny problem.

O przemocy wobec kobiet mówimy coraz więcej, ale cały czas za mało. Wciąż zbyt wiele z nas musi zmagać się z agresją, nienawiścią, niesprawiedliwością. 25 listopada, to doskonała okazja, by o tym z całą mocą przypomnieć.

Po co nam Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet?

Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Rokrocznie przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni. Oprócz przemocy fizycznej, kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna i ekonomiczna. Nie można także zapominać o przemocy instytucjonalnej, czyli mechanizmach prawnych i społecznych, które dyskryminują kobiety, w teorii i w praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. Wierzymy, że cały proces uświadamiania społeczeństwa, w połączeniu ze zmianami w prawie oraz ewolucją poglądów, zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet, a w szerszym wymiarze powszechnym respektowaniem praw człowieka.

dr A. Cencora

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Informacje dla kandydatów

Informacje dla kandydatów

W związku z niekorzystnym okresem wyznaczonym kandydatom ubiegającym się o przyjęcie do klasy dwujęzycznej, na rejestrację w systemie elektronicznym, który...

 
Rzut oka na LOB z lotu ptaka

Rzut oka na LOB z lotu ptaka

Wszystkich obecnych i przyszłych uczniów zapraszamy do spojrzenia na siedzibę Liceum w Boguchwale z nowej, nietypowej perspektywy. W wyniku współpracy ucznia...

 
 

NASZE SUKCESY »

LOB – World School

LOB – World School

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dziś otrzymaliśmy list podpisany przez Panią doktor Siva Kumari Dyrektora Generalnego International Baccalaureate...

 
Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Niezmiernie miło nam poinformować, że Michał Machowski tegoroczny absolwent klasy IIIB, Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale,...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij