Dr Paweł Delimata

 

Quick Links

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Education:
I graduated from University of  Rzeszów with a Master’s Degree in Mathematics. I am the author of the doctoral dissertation “Hybrid methods in analysis and classification of data” which I defended at Silesian University in Katowice receiving a doctoral degree of technical science.

Experience:
I have longstanding experience as a teacher and academic teacher which I got working at school and University of  Rzeszów. I am the owner of an independent studio SmallBigSquare which creates games and applications for personal computers- Steam platform, itch.io and mobile devices with Android and iOS systems.

Aims and hobbies:
My passion is projecting and programming games as well as all the other aspects of creating them. I am also interested in issues connected with Artificial Intelligence (which was the subject of my scientific research), creating procedural graphics, solving problems in an algorithmic way, interesting Maths problems.

I also like travelling and science fiction movies.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Nowiny24.pl (14.04.2022)

Nowiny24.pl (14.04.2022)

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale wkrótce rozpocznie proces rekrutacji uczniów na rok szkolny 2022/2023. Tegoroczni ósmoklasiści...

 
Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
 

NASZE SUKCESY »

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
Podkarpacki Konkurs Chemiczny

Podkarpacki Konkurs Chemiczny

05.02.2022 r.uczeń kl.3d Miłosz Jachyra brał udział już w trzecim etapie Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego z części teoretycznej i został...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij