Dr Beata Sołczyk

 

Quick Links

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Education:
I have a Doctor Degree in Polish Philology. Within the course of study, I also received a degree in Cultural Studies. After graduating I received a Certificate of Merit, granted to the best student, for finishing Polish Philology with very good results. I was also awarded second prize in the competition for the best master’s thesis defended in 2011/2012 academic year in literary studies. Furthermore, I completed a post-graduate course on logopedic. I would like to still develop my skills through attending scientific conferences and teacher’s courses.

Experience:
Currently, I am teaching Polish in High School in Boguchwała. I also write articles and run classes for interested students. I am experienced at teaching students at every level as I took part in interships within EU projects.

Interests:
I am interested in literature, especially from Age of Romanticism, drama since its beginning until modern times, report and travel novel. I am also passionate about the intertextuality of pieces of art.
I am fond of culture anthropology comprising customs, behaviour and culture of language over different Ages. In my free time, I develop my skills as far as computer graphics is concerned in order to make my lessons more attractive for students.

Aims:
Polish lessons are not only about acquiring knowledge, but also, or even after all, getting life wisdom. I hope that literature classes will show the best examples of behaviour and linguistic knowledge will contribute to creating students’ own texts.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Nowiny24.pl (14.04.2022)

Nowiny24.pl (14.04.2022)

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale wkrótce rozpocznie proces rekrutacji uczniów na rok szkolny 2022/2023. Tegoroczni ósmoklasiści...

 
Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
 

NASZE SUKCESY »

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
Podkarpacki Konkurs Chemiczny

Podkarpacki Konkurs Chemiczny

05.02.2022 r.uczeń kl.3d Miłosz Jachyra brał udział już w trzecim etapie Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego z części teoretycznej i został...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij