DWUJĘZYCZNOŚĆ W CENIE

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Dwujęzyczność to termin pochodzący od słowa bilingwizm oznaczający umiejętność komunikowania się za pomocą  dwóch języków. Polega ona na wykorzystaniu wszystkich sprawności językowych w języku ojczystym i obcym, jak również częstym stosowaniu zamiennie tychże języków w różnych sytuacjach podczas komunikacji.

Z pewnością każdy na samym początku procesu nauki języka zastanawia się, czy jest to w ogóle możliwe i zadaje sobie pytanie jak długo czasu i wysiłku należy poświęcić aby dojść do perfekcji. Odpowiedź jest prosta, przyswajanie języka obcego a nawet wielu w tym samym czasie jest możliwe pod warunkiem, że jest się zdeterminowanym, regularnym w pracy a przede wszystkim ma się odpowiednie wsparcie metodyczne i merytoryczne, które przyśpiesza i ułatwia ten proces. Nauka języka nie polega jednak tylko na nauce samego języka, ale korzystaniu z niego w chwili uczenia się a nie po zakończeniu tego procesu. Dlatego też metoda zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego wydaje się być  kluczem do sukcesu. Termin ten pochodzi od CLIL – Content and Language Integrated Learning - metody utworzonej przez Davida Marshala oraz Anne Maljers w 1994 roku,  których celem było  podkreślenie potrzeby praktycznej bardziej niż teoretycznej nauki języka. Metodę CLIL  uznano za priorytetowy projekt dla sektora edukacji , co więcej jest ona promowana i wspierana przez Komisję Europejską.

Rewelacyjnym rozwiązaniem połączenia nauki języka z różnymi przedmiotami jest wykorzystanie energii i zaangażowania młodych ludzi w celu tworzenia nowych możliwości dla ich rozwoju. Język obcy jest dzisiaj narzędziem pracy i nauki a przede wszystkim pozwala młodym ludziom swobodnie funkcjonować w świecie otwartych horyzontów i bezustannego rozwoju.

Zalety dwujęzyczności:

- rozwija zdolności komunikacyjnych

- poszerza zainteresowania , wiedzę i horyzonty

- buduje pewność siebie poprzez zrozumienie i wiedzę

- zapewnia praktyczny kontakt z językiem obcym

- wzmaga motywację i  chęci do nauki

- proponuje różnorodność przy pracy na autentycznych materiałach

- jest pomocne w rozwinięciu precyzji i szybkości podejmowania decyzji

-usprawnia pamięć, koncentrację, bystrość umysłu oraz sprawność w rozwiązywaniu kwestii matematycznych i łamigłówek

- powoduje zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy

Badania naukowe potwierdzają, iż dla młodych ludzi nauczanie dwujęzyczne staje się bardzo szybko naturalnym sposobem komunikowania się. Uczniowie zostają „zanurzeni” w języku obcym, ponieważ jest to dla nich przygoda. Język obcy staje się narzędziem poznawania wiedzy z innych przedmiotów a dodatkowo stanowi atut, jakim jest możliwość kontynuacji nauki w języku obcym w kraju i zagranicą oraz zapewnia lepsze perspektywy pracy w przyszłości.

Magdalena Bobowska

koordynator kształcenia dwujęzycznego

w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi

i w Gimnazjum Dwujęzycznym w Boguchwale

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

CO WCHODZI W SKŁAD MATURY MIĘDZYNARODOWEJ [EGZAMINU]?

Oceny z 6 egzaminów końcowych. Oceny z obowiązkowych prac pisemnych wykonywanych przez uczniów w ciągu dwóch lat trwania programu, Zaliczony Extended Essay...

 
Naukowy sukces absolwenta LOB

Naukowy sukces absolwenta LOB

Bardzo miło nam poinformować, cytując wpis zamieszczony na stronie internatowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, że pan Maciej Bryś [absolwent...

 
 

NASZE SUKCESY »

Naukowy sukces absolwenta LOB

Naukowy sukces absolwenta LOB

Bardzo miło nam poinformować, cytując wpis zamieszczony na stronie internatowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, że pan Maciej Bryś [absolwent...

 
Matura 2019 – podsumowanie

Matura 2019 – podsumowanie

W bieżącym roku szkolnym egzaminu maturalnego w skali kraju nie zdał niemal co  piąty uczeń, w województwie podkarpackim porażka stała się udziałem 19%...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij