NAZNACZENI NIEZŁOMNOŚCIĄ – KONCERT

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

1 marca uczniowie Liceum wzięli udział w koncercie poświęconym żołnierzom wyklętym, patriotom, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej nie pogodzili się z systemem panującym w kraju i nadal prowadzili działalność konspiracyjną. Uroczystość odbyła się o godzinie 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Koncert powstał w wyniku współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, LO w Boguchwale, Gimnazjum Dwujęzycznego w Boguchwale, Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Pro Musica”, Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Kwartalnika Historycznego „Tajna Historia Rzeszowa”. Patronem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej a patronat medialny sprawowało Radio Via.

W trakcie koncertu szkolny zespół w składzie: Izabela Hart, Adrianna Król, Karol Wnęk, Kamil Zimny oraz uczeń Gimnazjum Dwujęzycznego – Maciej Trela,  wykonał piosenki „Żołnierze wyklęci”, a także „Dziś idę walczyć mamo”. Chłopcy, grając na perkusji, keyboardzie oraz gitarze elektrycznej, prezentowali swoje umiejętności muzyczne. Z kolei wokaliści swoim śpiewem wprowadzili` słuchaczy w zadumę. W nastrój omawianych wydarzeń wprowadzili widzów także uczniowie, którzy recytowali utwory poetyckie. Wiersze przedstawione przez Patrycję Hajkowicz, Adriannę Król,  Mateusza Kroka, Dawida Kłonickiego – uczniów Liceum oraz Gabrielę Warchoł i Kamilę Włodykę – uczennice Gimnazjum Dwujęzycznego ukazywały etapy życia partyzanta, zażyłości rodzinne, trudy
i niebezpieczeństwa losu żołnierskiego oraz  miłość do ojczyzny. Czynny udział w koncercie wziął także uczeń klasy III Liceum Philippe Olko, który pełnił rolę konferansjera u boku Katarzyny Piwowar – głównej organizatorki koncertu. Występ uświetnili także wokaliści ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Pro Musica”: Magdalena Białorucka, Mateusz Buż, Michał Chołka oraz Daniel Lipiec. Wzrok widowni przykuwały pasjonujące prezentacje multimedialne i filmy związane z działalnością partyzancką.

Słuchacze mogli zapoznać się z historią żołnierzy wyklętych, którą przedstawił legendarny żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: porucznik Stanisław Rusek pseudonim „Tęcza”. Opowiedział on o sytuacjach związanych z walką,  przywoływał piosenki partyzanckie, przedstawił własne wrażenia z rajdu Zgrupowania Partyzanckiego po Podkarpaciu pod dowództwem majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, przywołał historię o przejęciu konwoju radzieckiego oraz o własnej ucieczce przed NKWD.

Dodatkową atrakcją dla widzów były grupy rekonstrukcyjne: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SAN” z Sanoka oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów. Członkowie grupy zaprezentowali umundurowanie oraz broń z czasów powojennych.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Powiem Ci, dlaczego LOB – cz.2

Powiem Ci, dlaczego LOB – cz.2

Wchodząc na poniższy link, wszyscy zainteresowani, mogą wczytać się we wspomnienia i opinie naszych absolwentów, wyrażane przez ich komiksowych awatarów...

 
Aktualności Boguchwalskie, odc. 4

Aktualności Boguchwalskie, odc. 4

Zachęcamy do obejrzenia Aktualności Boguchwalskich, w których widzowie obok mnogich relacji odnoszących się do najważniejszych lokalnych wydarzeń, znajdą...

 
 

NASZE SUKCESY »

LOB – World School

LOB – World School

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dziś otrzymaliśmy list podpisany przez Panią doktor Siva Kumari Dyrektora Generalnego International Baccalaureate...

 
Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Niezmiernie miło nam poinformować, że Michał Machowski tegoroczny absolwent klasy IIIB, Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale,...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij