NAZNACZENI NIEZŁOMNOŚCIĄ – KONCERT

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

1 marca uczniowie Liceum wzięli udział w koncercie poświęconym żołnierzom wyklętym, patriotom, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej nie pogodzili się z systemem panującym w kraju i nadal prowadzili działalność konspiracyjną. Uroczystość odbyła się o godzinie 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Koncert powstał w wyniku współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, LO w Boguchwale, Gimnazjum Dwujęzycznego w Boguchwale, Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Pro Musica”, Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Kwartalnika Historycznego „Tajna Historia Rzeszowa”. Patronem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej a patronat medialny sprawowało Radio Via.

W trakcie koncertu szkolny zespół w składzie: Izabela Hart, Adrianna Król, Karol Wnęk, Kamil Zimny oraz uczeń Gimnazjum Dwujęzycznego – Maciej Trela,  wykonał piosenki „Żołnierze wyklęci”, a także „Dziś idę walczyć mamo”. Chłopcy, grając na perkusji, keyboardzie oraz gitarze elektrycznej, prezentowali swoje umiejętności muzyczne. Z kolei wokaliści swoim śpiewem wprowadzili` słuchaczy w zadumę. W nastrój omawianych wydarzeń wprowadzili widzów także uczniowie, którzy recytowali utwory poetyckie. Wiersze przedstawione przez Patrycję Hajkowicz, Adriannę Król,  Mateusza Kroka, Dawida Kłonickiego – uczniów Liceum oraz Gabrielę Warchoł i Kamilę Włodykę – uczennice Gimnazjum Dwujęzycznego ukazywały etapy życia partyzanta, zażyłości rodzinne, trudy
i niebezpieczeństwa losu żołnierskiego oraz  miłość do ojczyzny. Czynny udział w koncercie wziął także uczeń klasy III Liceum Philippe Olko, który pełnił rolę konferansjera u boku Katarzyny Piwowar – głównej organizatorki koncertu. Występ uświetnili także wokaliści ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Pro Musica”: Magdalena Białorucka, Mateusz Buż, Michał Chołka oraz Daniel Lipiec. Wzrok widowni przykuwały pasjonujące prezentacje multimedialne i filmy związane z działalnością partyzancką.

Słuchacze mogli zapoznać się z historią żołnierzy wyklętych, którą przedstawił legendarny żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: porucznik Stanisław Rusek pseudonim „Tęcza”. Opowiedział on o sytuacjach związanych z walką,  przywoływał piosenki partyzanckie, przedstawił własne wrażenia z rajdu Zgrupowania Partyzanckiego po Podkarpaciu pod dowództwem majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, przywołał historię o przejęciu konwoju radzieckiego oraz o własnej ucieczce przed NKWD.

Dodatkową atrakcją dla widzów były grupy rekonstrukcyjne: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SAN” z Sanoka oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów. Członkowie grupy zaprezentowali umundurowanie oraz broń z czasów powojennych.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

W dniu 24 czerwca 2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Uroczystości...

 
Projekt Erasmus+ „CHEFS- Clean, Healthy Environment & Fit Students”

Projekt Erasmus+ „CHEFS- Clean, Healthy Environment & Fit Students”

Miło jest nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale po raz kolejny zostało beneficjentem projektu Erasmus+,...

 
 

NASZE SUKCESY »

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Sukcesy uczniów LOB-u stanowią dla nas powód do dumy i satysfakcji.  Z wielką radością przyjęliśmy zatem wiadomość o zajęciu przez Miłosza Jachyrę...

 
Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij