Wizyta uczniów LOB w Parlamencie Europejskim

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniach 17.04 – 21.04.15 r. grupa młodzieży z Podkarpacia wraz z opiekunami przebywała w Brukseli w ramach zaproszenia europosła – pana Stanisława Ożoga. Celem podróży było przede wszystkim pokazanie młodym ludziom Parlamentu Europejskiego oraz zapoznanie z pracą instytucji unijnych.

Wśród przedstawicieli z różnych szkół ponadgimnazjalnych powiatu rzeszowskiego znalazła się  również przewodnicząca Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale – Agata Cużytek oraz Kacper Świrad, uczniowie klasy pierwszej dwujęzycznej. Opiekunem była nauczycielka języka niemieckiego i wiedzy o kulturze – pani Agnieszka Czarnik.

Uczniowie mieli okazję spotkać się osobiście z europosłem Stanisławem Ożogiem, który w kuluarach Parlamentu w krótkiej prelekcji przypomniał  im, czym jest Unia Europejska i jakie są jej cele. Omówił również instytucje unijne i ich funkcje, ale przede wszystkim – opowiedział o  pracy posła, jego zadaniach i wadze misji, którą ma on do spełnienia. Zachęcał też młodych ludzi do stawiania sobie wymagań i pokazał na swoim przykładzie, że wiara w siebie i ambicja doprowadzają do realizacji planów i spełnienia marzeń.

Równie wartościowym wydarzeniem było dla uczniów spotkanie z innym europosłem – panem Januszem Wojciechowskim. Uświadomił on młodzieży, jak wielką rolę w budowaniu potęgi i wizerunku państwa członkowskiego UE odgrywa świadomość własnej wartości. Na przykładzie działań w sektorze rolnictwa przedstawił zależności związane z pracą organów samorządowych i rządowych w kraju oraz pracą eurodeputowanego.

Po zakończonej prelekcji był czas na zadawanie pytań oraz pamiątkowe zdjęcia z posłami w sali obrad parlamentarnych.

Wyjazd był również okazją  do zwiedzenia stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. Uczniowie mieli okazję podziwiać zarówno architekturę gotyku brabanckiego, której przykładem jest katedra św. Michała i św. Gunduli  oraz Ratusz w Brukseli. Imponujące okazało się  też Atomium, czyli monumentalny model kryształu żelaza zbudowany z okazji wystawy EXPO-58.

Młodzież podziwiała również największe pod względem liczby studentów miasto uniwersyteckie w Belgii – Gandawę. Wrażenie zrobiły na nich domy cechowe i magazyny przy Korenlei oraz katedra św. Bawona ze znanym dziełem Rubensa – Św. Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie.

Elementem, którego nie mogło zabraknąć podczas odwiedzin w Belgii, było skosztowanie specjalności miejscowej kuchni, jak choćby gulaszu gandawskiego na obiad, a belgijskiej czekolady na deser.

Przez całą wycieczkę opiekowali się grupą pan Michał Wiatr – asystent europosła z Głównego Biura Poselskiego w Polsce i pani Iwona  Zawadzka – koordynator Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Należą się im gorące podziękowania za zorganizowanie i zrealizowanie tej wspaniałej wycieczki.

Szczególne podziękowania należy złożyć panu posłowi Stanisławowi Ożogowi za tak cenną inicjatywę, serdeczne przyjęcie i wartościowe wskazówki.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

WARTO CZYTAĆ

WARTO CZYTAĆ

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do skorzystania z nowego, wzbogaconego, księgozbioru Biblioteki szkolnej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa...

 
Nabór do oddziałów międzynarodowych

Nabór do oddziałów międzynarodowych

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, od września 2020 roku, daje pozytywnie zmotywowanej do pracy młodzieży, obok kształcenia...

 
 

NASZE SUKCESY »

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Bardzo miło nam poinformować, że uczeń klasy 3b, Mateusz Wasylewicz, zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” w kategorii „Żak”. W...

 
Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Niezwykle miło nam poinformować wszystkich Uczniów i ich Rodziców, że w dniu 28 sierpnia 2020r. otrzymaliśmy Decyzję wydaną przez Ministra Edukacji Narodowej...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij