Młodzież maturalna z Boguchwały na Jasnej Górze

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Już po raz XIX na Jasnej Górze pod hasłem „Błogosławieni czystego serca” spotkała się młodzież maturalna diecezji rzeszowskiej. Z samego powiatu rzeszowskiego dnia 25 września 2015 r. przybyło do tronu Jasnogórskiej Pani ok. 1800 maturzystów – w tym 25 maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale wraz z dyrektorem – Zbigniewem Kalandykiem, wychowawcami – Aleksandrą Bernatowską – Hadała, Pawłem Grabiasem oraz katechetą – ks. Mariuszem Godkiem.

O godz. 11.00 młodzież powitał kustosz sanktuarium na Jasnej Górze, następnie ks. Krzysztof Golas – nowy diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji rzeszowskiej – wygłosił katechezę, w której zwracając się do młodzieży ukazał potrzebę opieki, ufności i zawierzenia Matce Bożej, nie tylko przed maturą, ale także przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży. Młodzież maturalna stoi bowiem przed bardzo trudnym wyborem – co wybrać, jak wybrać, jak odróżnić dobro od zła. Szczególnym miejscem, gdzie można się wsłuchać i doświadczyć pomocy jest właśnie Jasna Góra, gdzie króluje Maryja.

Kolejnym punktem programu było nabożeństwo pokutne, za które odpowiedzialny był Zespół Szkół Muzycznych i I LO w Rzeszowie wraz ze swoimi katechetami. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu młodzież przystąpić mogła do sakramentu pokuty i pojednania.

Msza św. w kaplicy cudownego obrazu pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego rozpoczęła się o godz. 13.00. W homilii ksiądz biskup wskazując na bł. Władysława z Gielniowa, którego w tym dniu wspominała liturgia Kościoła oraz św. Jana Pawła II, ukazał drogę do szczęścia każdego człowieka, która zawsze wiedzie przez krzyż. Podkreślił, że mylą się ci, którzy uważają, że szczęście da się osiągnąć bez wymagań oraz promujący ideę wychowania bezstresowego. Szczęście domaga się miłości, a miłość bez wymagań jest niemożliwa – akcentował bp Edward.

Podczas Eucharystii młodzież maturalna zawierzyła siebie i swoją przyszłość Maryi Jasnogórskiej. Na zakończenie bp Edward Białogłowski podziękował za tak liczną odpowiedź młodzieży na zaproszenie do udziału w pielgrzymce maturzystów oraz zaprosił do uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży dokonując liturgicznego posłania. Po Mszy św. młodzież maturalna udała się na wały jasnogórskie, aby uczestniczyć w Drodze Krzyżowej.

Młodzież maturalna z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale po uroczystościach w sanktuarium jasnogórskim udała się ze swoimi opiekunami do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie znajdują się ruiny zamku z przełomu XIII/XIV wieku. Warownia ta jest przykładem gotyckiej budowli zamkowej, w której konstrukcję włączono wapienne ostańce oraz krasowe groty, co pozwala zaliczyć ją do grupy zamków jaskiniowych. Młodzież mogła tam w sposób aktywny zakończyć pielgrzymkę oraz zjeść smaczny obiad.

Pielgrzymka maturzystów, która przebiegała w radosnej atmosferze, nie odbyłaby się bez materialnej pomocy Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale i osobistego zaangażowania dyrektora Zbigniewa Kalandyka, za co młodzież wyraża swoją wdzięczność.

Podsumowując pielgrzymkę, dyrektor LO w Boguchwale powiedział: cieszę się, że wszyscy maturzyści – ci, którzy mogli – byli razem, byli na Jasnej Górze. Myślę, że swoje marzenia i pragnienia przedłożyli przed tronem Matki Bożej. To była także okazja do wspólnego pobytu, wspólnej radości, śpiewania i świętowania. To był piękny dzień.

ks. Mariusz Godek

 

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

WARTO CZYTAĆ

WARTO CZYTAĆ

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do skorzystania z nowego, wzbogaconego, księgozbioru Biblioteki szkolnej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa...

 
Nabór do oddziałów międzynarodowych

Nabór do oddziałów międzynarodowych

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, od września 2020 roku, daje pozytywnie zmotywowanej do pracy młodzieży, obok kształcenia...

 
 

NASZE SUKCESY »

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Bardzo miło nam poinformować, że uczeń klasy 3b, Mateusz Wasylewicz, zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” w kategorii „Żak”. W...

 
Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Niezwykle miło nam poinformować wszystkich Uczniów i ich Rodziców, że w dniu 28 sierpnia 2020r. otrzymaliśmy Decyzję wydaną przez Ministra Edukacji Narodowej...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij