Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale na Jasnej Górze

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W tym roku już po raz dwudziesty zgromadzili się maturzyści diecezji rzeszowskiej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. W gronie ok. 2500 osób znaleźli się również uczniowie klas maturalnych z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale wraz z Dyrektorem Zbigniewem Kalandykiem, Wychowawcą dr. Arturem Wiktorem oraz ks. dr. Mariuszem Godkiem.

Młodzież maturalną ze swymi opiekunami w czwartek 22 września 2016 r. na Jasnej Górze przywitał kustosz Sanktuarium, następnie nastąpiło zawiązanie wspólnoty. Ks. Krzysztof Golas – diecezjalny duszpasterz młodzieży podkreślił, że „młodzi są teraz na etapie projektowania swojego życia. Jedziemy do Maryi, aby za Jej pośrednictwem prosić o dobre wykorzystanie czasu do egzaminu dojrzałości oraz mądre wybory. To dla wielu jest czas małej refleksji nad swoim młodym życiem, okazja do rozmowy o zmaganiach duchowych, których w tym wieku nie brakuje, przy okazji do spowiedzi, którą często zaniedbują oraz być może jedynego pobytu w życiu, w miejscu, które jest jednym z najważniejszych dla osoby wierzącej. Tutaj dzieją się cuda i oni doskonale o tym wiedzą”.

Ks. Piotr Gnat  – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji rzeszowskiej wygłosił katechezę nawiązującą do tematu roku duszpasterskiego „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Kolejnym punktem programu było nabożeństwo pokutne przygotowujące do sakramentu pokuty i pojednania, z którego młodzież chętnie w tym szczególnym miejscu korzystała.

W samo południe w Kaplicy Cudownego Obrazu sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Bpa Edwarda Białogłowskiego, który w homilii tłumaczył, dlaczego właśnie na Jasnej Górze gromadzimy się tak często. Już nazwa tego miejsca daje nam odpowiedź – mówił Ksiądz Biskup – z góry zawsze widzi się dalej, stąd możemy na własne życie spoglądnąć dalej, biorąc pod uwagę nasze plany, marzenia i nadzieje. Jest to „Jasna” Góra, a tam gdzie światło, tam dzień, tam widzi się wyraźniej. Nie brakło też nawiązań do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w tym roku i słów Papieża Franciszka, który w Krakowie zachęcał do entuzjazmu wiary i radości z nią związanej. Dziś młodzież jeszcze bardziej wezwana jest do apostołowania, szczególnie wśród tych, którzy zagubili drogę do Boga i Kościoła, którzy nie korzystają z daru katechezy. Ksiądz Biskup nawiązując do filmu „Bóg nie umarł” zachęcił młodych ludzi do głębszego przemyślenia swojej roli w swoich wspólnotach – także szkolnych.

Po Mszy św. na placu sanktuaryjnym młodzież zebrała się na wspólnej modlitwie różańcowej, w której polecała swoje intencje, z którymi przybyła do Sanktuarium Jasnogórskiego.

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale po zakończeniu spotkania na Jasnej Górze udała się do miejscowości Piasek, gdzie mogła smacznie zjeść obiad oraz zwiedzić Park Miniatur Zamków Jurajskich. Następnym punktem programu było najstarsze opactwo cysterskie na ziemiach polskich w Jędrzejowie, ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. Historię tego miejsca szczególnie związanego z bł. Wincentym Kadłubkiem, którego relikwie tam się znajdują, przybliżył br. Jerzy.

Pielgrzymka maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale na Jasną Górę w tym roku była dla uczniów całkowicie bezpłatna dzięki Dyrektorowi LOB – Zbigniewowi Kalandykowi, za co składamy szczególne podziękowania. Nadto o maturzystach z Boguchwały można było usłyszeć także w Radiu „Jasna Góra”.

Ks. Mariusz Godek

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

WARTO CZYTAĆ

WARTO CZYTAĆ

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do skorzystania z nowego, wzbogaconego, księgozbioru Biblioteki szkolnej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa...

 
Nabór do oddziałów międzynarodowych

Nabór do oddziałów międzynarodowych

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, od września 2020 roku, daje pozytywnie zmotywowanej do pracy młodzieży, obok kształcenia...

 
 

NASZE SUKCESY »

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Bardzo miło nam poinformować, że uczeń klasy 3b, Mateusz Wasylewicz, zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” w kategorii „Żak”. W...

 
Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Niezwykle miło nam poinformować wszystkich Uczniów i ich Rodziców, że w dniu 28 sierpnia 2020r. otrzymaliśmy Decyzję wydaną przez Ministra Edukacji Narodowej...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij