Warsztaty biologiczno – chemiczne dla gimnazjalistów w LOB.

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniu 22 lutego 2012 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale odbyły się dla uczniów okolicznych gimnazjów warsztaty biologiczno-chemiczne pt. „pH – jako wskaźnik roztworów chemicznych i środowiska reakcji zachodzących w organizmie człowieka”

Warsztaty zostały przeprowadzone przez profesor Danutę Nowak i profesor Aleksandrę Bernatowską.

Na zajęciach chemicznych uczniowie poznali naturalne wskaźniki pH (sok z jagód, wywar z czerwonej kapusty, napar mocnej herbaty) oraz te najbardziej popularne, używane w laboratoriach analitycznych do określania odczynu badanej próbki. Dowiedzieli się jak duże znaczenie dla człowieka i środowiska przyrodniczego ma znajomość wartości pH.

Uczniowie Liceum zaprezentowali wiele sposobów określania odczynu substancji przyniesionych z domu przy użyciu wskaźników, a następnie potwierdzili słuszność wniosków mierząc wartość pH przy użyciu pH-metru. Pokazali też jak wygląda zestalony CO2 tzw. ”suchy lód”, który nie ulega topnieniu lecz sublimuje. Wrzucony do roztworu NaOH wobec wywaru z czerwonej kapusty zmieniał barwę roztworu z zielonej przechodząc przez fioletową przyjął barwę czerwoną czyli ma odczyn kwasowy.

Fascynująca była także druga część warsztatów. Podczas zajęć biologicznych uczniowie przekonali się, że wartość pH również pełni istotną rolę w żywych organizmach, gdyż wyznacza odczyn środowiska, w którym zachodzą różne reakcje biochemiczne katalizowane m.in. przez enzymy.

Gimnazjaliści również mieli szansę samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, podczas którego obserwowali rozkład skrobi pod wpływem amylazy ślinowej w zależności od pH środowiska oraz działanie stężonego roztworu kwasu solnego na białka. Dodatkowo analizowali budowę kosmków jelitowych z użyciem preparatów mikroskopowych i szkolnego mikroskopu.

Ufamy, że taka forma przekazywania wiedzy poprzez warsztaty odbywające się w Liceum dostarczy gimnazjalistom wiele zabawy i przyjemności, a także przekona ich, że warto się uczyć i poprzez naukę poznawać świat.

 Jeśli chcecie w niekonwencjonalny sposób poszerzać swoją Waszą wiedzę zapraszamy na kolejne spotkania z nauką do Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale!

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Powiem Ci, dlaczego LOB – cz.2

Powiem Ci, dlaczego LOB – cz.2

Wchodząc na poniższy link, wszyscy zainteresowani, mogą wczytać się we wspomnienia i opinie naszych absolwentów, wyrażane przez ich komiksowych awatarów...

 
Aktualności Boguchwalskie, odc. 4

Aktualności Boguchwalskie, odc. 4

Zachęcamy do obejrzenia Aktualności Boguchwalskich, w których widzowie obok mnogich relacji odnoszących się do najważniejszych lokalnych wydarzeń, znajdą...

 
 

NASZE SUKCESY »

LOB – World School

LOB – World School

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dziś otrzymaliśmy list podpisany przez Panią doktor Siva Kumari Dyrektora Generalnego International Baccalaureate...

 
Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Niezmiernie miło nam poinformować, że Michał Machowski tegoroczny absolwent klasy IIIB, Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale,...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij