Warsztaty biologiczno – chemiczne dla gimnazjalistów w LOB.

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniu 22 lutego 2012 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale odbyły się dla uczniów okolicznych gimnazjów warsztaty biologiczno-chemiczne pt. „pH – jako wskaźnik roztworów chemicznych i środowiska reakcji zachodzących w organizmie człowieka”

Warsztaty zostały przeprowadzone przez profesor Danutę Nowak i profesor Aleksandrę Bernatowską.

Na zajęciach chemicznych uczniowie poznali naturalne wskaźniki pH (sok z jagód, wywar z czerwonej kapusty, napar mocnej herbaty) oraz te najbardziej popularne, używane w laboratoriach analitycznych do określania odczynu badanej próbki. Dowiedzieli się jak duże znaczenie dla człowieka i środowiska przyrodniczego ma znajomość wartości pH.

Uczniowie Liceum zaprezentowali wiele sposobów określania odczynu substancji przyniesionych z domu przy użyciu wskaźników, a następnie potwierdzili słuszność wniosków mierząc wartość pH przy użyciu pH-metru. Pokazali też jak wygląda zestalony CO2 tzw. ”suchy lód”, który nie ulega topnieniu lecz sublimuje. Wrzucony do roztworu NaOH wobec wywaru z czerwonej kapusty zmieniał barwę roztworu z zielonej przechodząc przez fioletową przyjął barwę czerwoną czyli ma odczyn kwasowy.

Fascynująca była także druga część warsztatów. Podczas zajęć biologicznych uczniowie przekonali się, że wartość pH również pełni istotną rolę w żywych organizmach, gdyż wyznacza odczyn środowiska, w którym zachodzą różne reakcje biochemiczne katalizowane m.in. przez enzymy.

Gimnazjaliści również mieli szansę samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, podczas którego obserwowali rozkład skrobi pod wpływem amylazy ślinowej w zależności od pH środowiska oraz działanie stężonego roztworu kwasu solnego na białka. Dodatkowo analizowali budowę kosmków jelitowych z użyciem preparatów mikroskopowych i szkolnego mikroskopu.

Ufamy, że taka forma przekazywania wiedzy poprzez warsztaty odbywające się w Liceum dostarczy gimnazjalistom wiele zabawy i przyjemności, a także przekona ich, że warto się uczyć i poprzez naukę poznawać świat.

 Jeśli chcecie w niekonwencjonalny sposób poszerzać swoją Waszą wiedzę zapraszamy na kolejne spotkania z nauką do Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale!

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

CO WCHODZI W SKŁAD MATURY MIĘDZYNARODOWEJ?

Oceny z 6 egzaminów końcowych. Oceny z obowiązkowych prac pisemnych wykonywanych przez uczniów w ciągu dwóch lat trwania programu, Zaliczony Extended Essay...

 
Naukowy sukces absolwenta LOB

Naukowy sukces absolwenta LOB

Bardzo miło nam poinformować, cytując wpis zamieszczony na stronie internatowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, że pan Maciej Bryś [absolwent...

 
 

NASZE SUKCESY »

Naukowy sukces absolwenta LOB

Naukowy sukces absolwenta LOB

Bardzo miło nam poinformować, cytując wpis zamieszczony na stronie internatowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, że pan Maciej Bryś [absolwent...

 
Matura 2019 – podsumowanie

Matura 2019 – podsumowanie

W bieżącym roku szkolnym egzaminu maturalnego w skali kraju nie zdał niemal co  piąty uczeń, w województwie podkarpackim porażka stała się udziałem 19%...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij