Warsztaty biologiczno – chemiczne dla gimnazjalistów w LOB.

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniu 22 lutego 2012 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale odbyły się dla uczniów okolicznych gimnazjów warsztaty biologiczno-chemiczne pt. „pH – jako wskaźnik roztworów chemicznych i środowiska reakcji zachodzących w organizmie człowieka”

Warsztaty zostały przeprowadzone przez profesor Danutę Nowak i profesor Aleksandrę Bernatowską.

Na zajęciach chemicznych uczniowie poznali naturalne wskaźniki pH (sok z jagód, wywar z czerwonej kapusty, napar mocnej herbaty) oraz te najbardziej popularne, używane w laboratoriach analitycznych do określania odczynu badanej próbki. Dowiedzieli się jak duże znaczenie dla człowieka i środowiska przyrodniczego ma znajomość wartości pH.

Uczniowie Liceum zaprezentowali wiele sposobów określania odczynu substancji przyniesionych z domu przy użyciu wskaźników, a następnie potwierdzili słuszność wniosków mierząc wartość pH przy użyciu pH-metru. Pokazali też jak wygląda zestalony CO2 tzw. ”suchy lód”, który nie ulega topnieniu lecz sublimuje. Wrzucony do roztworu NaOH wobec wywaru z czerwonej kapusty zmieniał barwę roztworu z zielonej przechodząc przez fioletową przyjął barwę czerwoną czyli ma odczyn kwasowy.

Fascynująca była także druga część warsztatów. Podczas zajęć biologicznych uczniowie przekonali się, że wartość pH również pełni istotną rolę w żywych organizmach, gdyż wyznacza odczyn środowiska, w którym zachodzą różne reakcje biochemiczne katalizowane m.in. przez enzymy.

Gimnazjaliści również mieli szansę samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, podczas którego obserwowali rozkład skrobi pod wpływem amylazy ślinowej w zależności od pH środowiska oraz działanie stężonego roztworu kwasu solnego na białka. Dodatkowo analizowali budowę kosmków jelitowych z użyciem preparatów mikroskopowych i szkolnego mikroskopu.

Ufamy, że taka forma przekazywania wiedzy poprzez warsztaty odbywające się w Liceum dostarczy gimnazjalistom wiele zabawy i przyjemności, a także przekona ich, że warto się uczyć i poprzez naukę poznawać świat.

 Jeśli chcecie w niekonwencjonalny sposób poszerzać swoją Waszą wiedzę zapraszamy na kolejne spotkania z nauką do Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale!

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Wycieczka do Przemyśla

Wycieczka do Przemyśla

W ubiegły wtorek klasy drugie liceum wybrały się na wycieczkę do Przemyśla w celu poznania w krótkim zarysie historyczno-kulturowy charakter miasta. Już na...

 
Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie

11 października 2021 r. odbyło się spotkanie z Anną Ziobro – autorką powieści: „Za ścianą ciszy”, „Tysiąc kawałków” i „Brakujący...

 
 

NASZE SUKCESY »

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny 2021”

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny 2021”

Kangur Matematyczny na stałe wpisał się w grupę konkursów matematycznych, w których corocznie biorą udział uzdolnieni matematycznie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego...

 
Wyróżnienie w konkursie historycznym

Wyróżnienie w konkursie historycznym

Oliwier Kąkol (klasa 2C) został wyróżniony przez organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KRĄG”. Oliwier zdobył 27 punktów. Najlepsi...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij