Warsztaty biologiczno – chemiczne dla gimnazjalistów w LOB.

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniu 22 lutego 2012 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale odbyły się dla uczniów okolicznych gimnazjów warsztaty biologiczno-chemiczne pt. „pH – jako wskaźnik roztworów chemicznych i środowiska reakcji zachodzących w organizmie człowieka”

Warsztaty zostały przeprowadzone przez profesor Danutę Nowak i profesor Aleksandrę Bernatowską.

Na zajęciach chemicznych uczniowie poznali naturalne wskaźniki pH (sok z jagód, wywar z czerwonej kapusty, napar mocnej herbaty) oraz te najbardziej popularne, używane w laboratoriach analitycznych do określania odczynu badanej próbki. Dowiedzieli się jak duże znaczenie dla człowieka i środowiska przyrodniczego ma znajomość wartości pH.

Uczniowie Liceum zaprezentowali wiele sposobów określania odczynu substancji przyniesionych z domu przy użyciu wskaźników, a następnie potwierdzili słuszność wniosków mierząc wartość pH przy użyciu pH-metru. Pokazali też jak wygląda zestalony CO2 tzw. ”suchy lód”, który nie ulega topnieniu lecz sublimuje. Wrzucony do roztworu NaOH wobec wywaru z czerwonej kapusty zmieniał barwę roztworu z zielonej przechodząc przez fioletową przyjął barwę czerwoną czyli ma odczyn kwasowy.

Fascynująca była także druga część warsztatów. Podczas zajęć biologicznych uczniowie przekonali się, że wartość pH również pełni istotną rolę w żywych organizmach, gdyż wyznacza odczyn środowiska, w którym zachodzą różne reakcje biochemiczne katalizowane m.in. przez enzymy.

Gimnazjaliści również mieli szansę samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, podczas którego obserwowali rozkład skrobi pod wpływem amylazy ślinowej w zależności od pH środowiska oraz działanie stężonego roztworu kwasu solnego na białka. Dodatkowo analizowali budowę kosmków jelitowych z użyciem preparatów mikroskopowych i szkolnego mikroskopu.

Ufamy, że taka forma przekazywania wiedzy poprzez warsztaty odbywające się w Liceum dostarczy gimnazjalistom wiele zabawy i przyjemności, a także przekona ich, że warto się uczyć i poprzez naukę poznawać świat.

 Jeśli chcecie w niekonwencjonalny sposób poszerzać swoją Waszą wiedzę zapraszamy na kolejne spotkania z nauką do Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale!

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Rekrutacja uzupełniająca – informacja

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale informuje, że w oddziale dwujęzycznym i międzynarodowych pozostały ostatnie wolne miejsca,...

 
„Edukacja XXI wieku”

„Edukacja XXI wieku”

Jak powinna wyglądać edukacja XXI wieku przekonują się nauczyciele LOB, uczestnicząc w dwutygodniowych kursach szkoleniowych tym razem we Florencji. Kursy są...

 
 

NASZE SUKCESY »

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Sukcesy uczniów LOB-u stanowią dla nas powód do dumy i satysfakcji.  Z wielką radością przyjęliśmy zatem wiadomość o zajęciu przez Miłosza Jachyrę...

 
Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij