Obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniu 27 lipca 2018r. (piątek) w godzinach 21:00 – 23:30 planowane są obserwacje astronomiczne na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale przy użyciu teleskopu będącego na wyposażeniu Szkoły.

Najważniejszym wydarzeniem astronomicznym  wieczoru będzie oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca. Na wciąż jasnym letnim niebie, wschodzący nad południowo-wschodnim  horyzontem Księżyc (już w fazie zaćmienia półcieniowego) będzie zanurzał się w cieniu Ziemi i o 21:30 rozpocznie się faza zaćmienia całkowitego, która potrwa do 23:13 (pełnia 22:20). Barwa tarczy Księżyca będzie zależała od stanu ziemskiej atmosfery. Promieniowanie fioletowe i niebieskie jest pochłaniane przez atmosferę, a czerwone ugina się w niej i dociera do powierzchni Księżyca.  Każde zaćmienie jest inne: zaćmiony Księżyc przyjmuje barwę pomarańczową, miedzianą, czerwoną, brunatną, a nawet grafitowo szarą, gdy w atmosferze Ziemi jest bardzo dużo pyłu wulkanicznego. Ze względu na niskie położenie Księżyca nad horyzontem można spodziewać się, że jego barwa będzie ceglasto-  lub krwistoczerwona (wrażenie subiektywne). Wyjście z półcienia nastąpi o godz. 1:28 już 28 lipca. Tak długi czas trwania zjawiska wynika z faktu, że Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum.

Po zachodzie Słońca nisko nad zachodnim horyzontem będzie widoczna Wenus (Merkury jest bardzo blisko Słońca), na południu Jowisz, bardziej na wschód Saturn na tle gwiazdozbioru Strzelca, w którym znajduje się centrum Galaktyki.  Niemal razem z Księżycem wschodzi  jaśniejszy od Jowisza rdzawo-czerwony Mars, który znajduje się w tzw. Wielkiej Opozycji  – ostatni raz bliżej Ziemi był w 2003 r. – powinny być widoczne czapy polarne i plamy na jego powierzchni.  Teleskopowe obserwacje planet, za wyjątkiem zachodzącej Wenus, będą prowadzone w czasie trwania fazy całkowitego zaćmienia.

Dodatkową atrakcją wieczoru będą δ-Akwarydy:  powolne meteory, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika – tej nocy w pobliżu Księżyca i Marsa, a także meteory sporadyczne i należące do innych rojów (np. sierpniowe Perseidy).

Przygotowując się do obserwacji należy pamiętać, że pomimo ciepłego dnia i wieczoru, przy czystym niebie powietrze szybko się ochładza: dobrze jest zabrać ze sobą zapasowy sweter lub polar, a do obserwacji rozgwieżdżonego nieba przydatna jest np. karimata.

Chętni do wzięcia udziału w obserwacjach proszeni są o zgłoszenia na adres e-mail Sekretariatu Szkoły.

Opracował: B.Maciesowicz

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Matura 2022

Matura 2022

Dziś – 4 maja 2022r. – rozpoczyna się sesja maturalna, która w LOB potrwa do 23 maja włącznie. W tym roku do matury przystępuje 56 absolwentów Liceum...

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III

29 IV 2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego tegorocznych maturzystów. Ten szczególny dzień dla uczniów, którzy ukończyli szkołę średnią,...

 
 

NASZE SUKCESY »

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
Podkarpacki Konkurs Chemiczny

Podkarpacki Konkurs Chemiczny

05.02.2022 r.uczeń kl.3d Miłosz Jachyra brał udział już w trzecim etapie Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego z części teoretycznej i został...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij