Obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W dniu 27 lipca 2018r. (piątek) w godzinach 21:00 – 23:30 planowane są obserwacje astronomiczne na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale przy użyciu teleskopu będącego na wyposażeniu Szkoły.

Najważniejszym wydarzeniem astronomicznym  wieczoru będzie oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca. Na wciąż jasnym letnim niebie, wschodzący nad południowo-wschodnim  horyzontem Księżyc (już w fazie zaćmienia półcieniowego) będzie zanurzał się w cieniu Ziemi i o 21:30 rozpocznie się faza zaćmienia całkowitego, która potrwa do 23:13 (pełnia 22:20). Barwa tarczy Księżyca będzie zależała od stanu ziemskiej atmosfery. Promieniowanie fioletowe i niebieskie jest pochłaniane przez atmosferę, a czerwone ugina się w niej i dociera do powierzchni Księżyca.  Każde zaćmienie jest inne: zaćmiony Księżyc przyjmuje barwę pomarańczową, miedzianą, czerwoną, brunatną, a nawet grafitowo szarą, gdy w atmosferze Ziemi jest bardzo dużo pyłu wulkanicznego. Ze względu na niskie położenie Księżyca nad horyzontem można spodziewać się, że jego barwa będzie ceglasto-  lub krwistoczerwona (wrażenie subiektywne). Wyjście z półcienia nastąpi o godz. 1:28 już 28 lipca. Tak długi czas trwania zjawiska wynika z faktu, że Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum.

Po zachodzie Słońca nisko nad zachodnim horyzontem będzie widoczna Wenus (Merkury jest bardzo blisko Słońca), na południu Jowisz, bardziej na wschód Saturn na tle gwiazdozbioru Strzelca, w którym znajduje się centrum Galaktyki.  Niemal razem z Księżycem wschodzi  jaśniejszy od Jowisza rdzawo-czerwony Mars, który znajduje się w tzw. Wielkiej Opozycji  – ostatni raz bliżej Ziemi był w 2003 r. – powinny być widoczne czapy polarne i plamy na jego powierzchni.  Teleskopowe obserwacje planet, za wyjątkiem zachodzącej Wenus, będą prowadzone w czasie trwania fazy całkowitego zaćmienia.

Dodatkową atrakcją wieczoru będą δ-Akwarydy:  powolne meteory, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika – tej nocy w pobliżu Księżyca i Marsa, a także meteory sporadyczne i należące do innych rojów (np. sierpniowe Perseidy).

Przygotowując się do obserwacji należy pamiętać, że pomimo ciepłego dnia i wieczoru, przy czystym niebie powietrze szybko się ochładza: dobrze jest zabrać ze sobą zapasowy sweter lub polar, a do obserwacji rozgwieżdżonego nieba przydatna jest np. karimata.

Chętni do wzięcia udziału w obserwacjach proszeni są o zgłoszenia na adres e-mail Sekretariatu Szkoły.

Opracował: B.Maciesowicz

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Powiem Ci, dlaczego LOB – cz.2

Powiem Ci, dlaczego LOB – cz.2

Wchodząc na poniższy link, wszyscy zainteresowani, mogą wczytać się we wspomnienia i opinie naszych absolwentów, wyrażane przez ich komiksowych awatarów...

 
Aktualności Boguchwalskie, odc. 4

Aktualności Boguchwalskie, odc. 4

Zachęcamy do obejrzenia Aktualności Boguchwalskich, w których widzowie obok mnogich relacji odnoszących się do najważniejszych lokalnych wydarzeń, znajdą...

 
 

NASZE SUKCESY »

LOB – World School

LOB – World School

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że dziś otrzymaliśmy list podpisany przez Panią doktor Siva Kumari Dyrektora Generalnego International Baccalaureate...

 
Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Laureat Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego

Niezmiernie miło nam poinformować, że Michał Machowski tegoroczny absolwent klasy IIIB, Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale,...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij