Nauka w dobie pandemii – dobre praktyki LOB

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Pandemia wymusiła na szkołach wdrożenie wielu rozwiązań innowacyjnych, tak pod względem organizacyjnym, jak i technologicznym. Przejście na nauczanie zdalne, postawiło jednocześnie rodziców, uczniów ale i nauczycieli przed koniecznością sprostania niełatwym wymogom tej koncepcji. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że od formuły wdrożonych metod i narzędzi zależy jakość i efektywność nauczania, zwłaszcza, gdy mówimy o wciąż przedłużającej się perspektywie czasowej, w której taka praca się odbywa. Nauka zdalna towarzyszy nam już niemal rok.

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale od lat było liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania. Każdy nowy uczeń Liceum otrzymuje na cały cykl nauki spersonalizowany sprzęt komputerowy (wedle idei mobilnej pracowni), w zależności od charakteru klasy: jest to laptop lub iPad. Rozwiązanie to, w obecnym czasie jest jednym z filarów, na których opieramy kształcenie na odległość. W założeniu, każdy uczeń Liceum do nauki zdalnej powinien wykorzystywać przydzielone sobie urządzenie szkolne. Krok taki pozwala wyeliminować wiele problemów będących jakże często udziałem uczniów innych szkół, wynikających m.in. z braku dostatecznej ilości urządzeń, pozwalającej wszystkim domownikom efektywnie pracować / uczyć się zdalnie. Ambicją Liceum jest też sprawne serwisowanie udostępnionych urządzeń, tudzież wymiana tych sztuk, które na skutek wzmożonej eksploatacji odmawiają posłuszeństwa.

Zabieg podobny jest stosowany także w stosunku do kadry pedagogicznej. Liceum zadbało o wyposażenie każdego nauczyciela w sprzęt niezbędny do skutecznej realizacji zajęć na odległość. Dodatkowo w sukurs pracownikom Liceum przyszedł program grantowy fundacji Polsat, a dalej ogólnopolska akcja umożliwiająca skorzystanie z refundacji części kosztów zakupu sprzętu komputerowego. W założeniu każdy mógł nabyć dodatkowy, zindywidualizowany, adekwatny do danej profesji osprzęt, taki jak np. tablet graficzny niezwykle pomocny w zdalnym nauczaniu przedmiotów ścisłych.

Nauczyciele Liceum wykazują się jednak także daleko posuniętą osobistą kreatywnością. Niektórzy w ostatnich miesiącach, we własnych domach, stworzyli namiastkę sali lekcyjnej, niejako odtwarzając przy okazji jej klimat sprzyjający nauce. Inni nasycili swoje mieszkania dodatkowym, niezbędnym w czasie realizacji pracy zdalnej sprzętem i pomocami. Część nauczycieli jednak nieprzerwanie prowadzi zajęcia zdalne z budynku Liceum wykorzystując zgromadzone tu pomoce dydaktyczne i zasoby pracowni przedmiotowych.
Pod względem metodologicznym, wiele cennych wskazówek i dobrych praktyk dotyczących wykorzystania IT, zespół nauczycieli LOB, przyswoił sobie podczas licznych szkoleń zagranicznych realizowanych w ramach programu Erasmus +.

Jednocześnie, przestrzegając wymogów wynikających z przepisów prawa, realizowane są w Liceum, w stosunku do maturzystów, konsultacje stacjonarne, a w odniesieniu do wszystkich uczniów, swoje statutowe zadania wykonuje biblioteka szkolna. Podobnie, w tym jakże trudnym dla wszystkich okresie odosobnienia, niestrudzenie wspiera uczniów i ich rodziców pedagog szkolny.

Konkludując należy stwierdzić, że LOB wzorowo zdaje egzamin z nauki zdalnej rozwijając już wcześniej wypracowane rozwiązania techniczne i metodyczne.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Miłosz Jachyra – laureatem konkursu matematycznego

Miłosz Jachyra – laureatem konkursu matematycznego

Wyjątkowo miło nam poinformować: Miłosz Jachyra uczeń klasy 2d (dwujęzycznej) Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale jest Laureatem...

 
Podsumowanie projektu edukacyjnego „Wyższa jakość edukacji w Gminie Boguchwała”

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Wyższa jakość edukacji w Gminie Boguchwała”

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale było jednym z beneficjentów projektu edukacyjnego: Wyższa jakość edukacji w Gminie Boguchwała....

 
 

NASZE SUKCESY »

Miłosz Jachyra – laureatem konkursu matematycznego

Miłosz Jachyra – laureatem konkursu matematycznego

Wyjątkowo miło nam poinformować: Miłosz Jachyra uczeń klasy 2d (dwujęzycznej) Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale jest Laureatem...

 
Sukces w Olimpiadzie Języka Francuskiego

Sukces w Olimpiadzie Języka Francuskiego

Miło nam poinformować, że uczeń Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, Tymoteusz Louis z kl. 2b zakwalifikował się do etapu...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij