Wycieczka do kopalni soli w Bochni i do zamku w Wiśniczu

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

W ostatni dzień listopada uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale wzięli udział w wycieczce do zamku w Wiśniczu oraz do kopalni soli w Bochni.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu edukacyjnego Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, dzięki któremu otrzymaliśmy około 80% dofinansowania środków wyjazdu.
Była to wycieczka szkolna, gdzie udział wzięli uczniowie klas liceum, począwszy od pierwszoklasistów po maturzystów.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Wiśniczu, który został wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku.
Zwiedzanie zamku rozpoczęło się animacją, albowiem w tym miejscu XXI wiek miesza się z XVII wiekiem. Dla uczniów została napisana animacja w technologii 360 stopni, dzięki której mogli zwiedzić wirtualnie cały zamek.
Bezpośrednie zwiedzanie zamku odbyło się od zobaczenia legendarnych naczyń, sztućców używanych w czasach nowożytnych. Uwzględniono również nawyki żywieniowe panujące ówcześnie w zamku, szczególną rzeczą było ujrzenie w formie fizycznej egzemplarza Compendium ferculorum, a więc pierwszej książki kucharskiej w Polsce.
Następnie uczniowie przeszli na dziedziniec, skąd udali się do poszczególnych komnat znajdujących się na pierwszym oraz drugim piętrze.
Ostatecznie najbardziej jednak uczniów zaciekawiła sala tortur znajdująca się w podziemiach. Podziemia zamku to tzw. Trasa Nietoperza, która została udostępniona zwiedzającym zaledwie parę lat temu. Uczniowie mogli więc zobaczyć podziemia zamkowe, kiedyś służące tylko księciu i jego najbliższemu otoczeniu. Strasznym elementem było zobaczenie nad swoimi głowami śpiącego nietoperza.
Po posiłku, który zaliczał się w cenę wycieczki (była wersja vege oraz mięsiwo – pycha) pojechaliśmy do kopalni w Bochni, gdzie górski przewodnik wysłał Nas ok. 200 metrów pod ziemię.
Mimo braku zasięgu w telefonach uczniowie przyswajali na bieżąco wiele informacji.
Uczniowie dowiedzieli się, że kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią w Polsce, wydobycie w niej trwało od czasów Bolesława Wstydliwego (1251 rok) do 1990 roku. W 2013 roku zabytkowy obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tym samym stanowi konkurencję dla znajdującej się niedaleko kopani soli w Wieliczce.
W podziemiach uczniowie przenieśli się do czasów rozkwitu średniowiecza, dowiedzieli co to oznacza „słono” za coś zapłacić. Wycieczka miała charakter mocno historyczny.
Kwintesencją zwiedzania kopalni było znalezienie się w kaplicy św. Kingi, która jest de facto patronką dla górników kopalni. Godnym odnotowania faktem jest, że kaplica podziemnego kościoła w Bochni jest jedynym przypadkiem podziemnego kościoła na świecie, przez który przejeżdża pociąg.
Na sam koniec uczniowie przeszli przez salę gimnastyczną w kopalni (nawet zagrali w koszykówkę) i udali się do Sali, w której odbywają się studniówki i liczne wydarzenia (nawet do ok 700 osób).
Kto wie, może kiedyś uczniowie zdecydują się na bal studniówkowy w takim miejscu..
Podsumowując, wycieczka w urokliwe oraz historyczne miejsca Małopolski była dobrą lekcji historii dla najmłodszych uczniów boguchwalskiego liceum. Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Edukacji Narodowej za dołożenie się do tego szlachetnego projektu.

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Rekrutacja uzupełniająca – informacja

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale informuje, że w oddziale dwujęzycznym i międzynarodowych pozostały ostatnie wolne miejsca,...

 
„Edukacja XXI wieku”

„Edukacja XXI wieku”

Jak powinna wyglądać edukacja XXI wieku przekonują się nauczyciele LOB, uczestnicząc w dwutygodniowych kursach szkoleniowych tym razem we Florencji. Kursy są...

 
 

NASZE SUKCESY »

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Sukcesy uczniów LOB-u stanowią dla nas powód do dumy i satysfakcji.  Z wielką radością przyjęliśmy zatem wiadomość o zajęciu przez Miłosza Jachyrę...

 
Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij