Warsztaty geograficzne dla uczniów

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Pochmurny, jesienny poranek. Spośród ciszy i mgły, spowijających budzący się ze snu las, wyłania się grupa ludzkich sylwetek. Na ich twarzach maluje się zmęczenie, musieli przecież odmówić sobie snu, aby się tu znaleźć. Jednocześnie ich oczy pełne są uporu, zdecydowania, prą pewnie przed siebie.

Sugerując się powyższym wstępem można by dojść do wniosku, że owe postacie to bohaterowie jakiejś niezwykłej historii, posiadający nadludzkie zdolności. Istotnie, warsztaty geograficzne w których 19 października uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale wymagały od niektórych spośród nich (w tym także autora tego wpisu) wspięcia się na wyżyny swoich możliwości. Grupa odwiedziła pustelnię św. Jana z Dukli oraz uczestniczyła w spotkaniu z mieszkającym tam samotnie zakonnikiem.

Pod czujnym okiem dra Huberta Maja uczniowie znajdowali praktyczne zastosowania informacji wyniesionych z lekcji geografii. Część z zadań warsztatowych, jak np. wykonanie profilu glebowego na podstawie własnoręcznie wykonanego wykopu dla większości uczestników z pewnością było niecodziennym doświadczeniem. Krótkie przerwy podczas zdobywania Cergowej urozmaicone były referatami poszczególnych uczniów na zadane wcześniej tematy. Każdy z nich nawiązywał do eksplorowanego obszaru – Beskidu Niskiego. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się m.in. o autochtonicznej ludności tego terenu – Łemkach, zróżnicowaniu religijnym w Polsce (szczególnie widocznym w Beskidzie Niskim), ruchach masowych (które zachodzą z największą intensywnością w kraju właśnie w Beskidzie Niskim) czy też o powstałych w taki sposób jaskiniach.

Podczas trasy wykonywaliśmy w małych grupach zadania z kart pracy opracowanych przez nauczyciela. Były one okazją na przypomnienie sobie (a w przypadku uczniów młodszych niż trzecioklasiści nauczenie niektórych zagadnień) wiadomości i umiejętności wymaganych chociażby na maturze oraz przydatnych w codziennym życiu każdego podróżnika. Większość zadań dotyczyła pracy z mapą – porównywanie dwóch obszarów, czytanie treści mapy, odczytywanie wysokości bezwzględnej i obliczanie wysokości względnej, nachylenia stoku, wyznaczanie współrzędnych geograficznych. Rysowaliśmy też szkic terenu, wyznaczaliśmy brzeg niszczony i budowany rzeki, obliczaliśmy prędkość jej nurtu, wysokość górowania Słońca i wiele, wiele innych. Na koniec dnia przygotowaliśmy ognisko. Ogrzewając się w świetle skaczących płomieni, posilając się pieczonymi kiełbaskami, wśród mnóstwa śmiechu, szybko zastał nas zmierzch. Po zakończeniu warsztatów geograficznych wszyscy byliśmy zmęczeni, ubrudzeni błotem, mokrzy, ale pomimo licznych niedogodności radośni i spełnieni oraz bogatsi o przyswojoną wiedzę i przeżyte przygody. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej wyprawy.

Karol Krajewski

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

WARTO CZYTAĆ

WARTO CZYTAĆ

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do skorzystania z nowego, wzbogaconego, księgozbioru Biblioteki szkolnej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa...

 
Nabór do oddziałów międzynarodowych

Nabór do oddziałów międzynarodowych

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, od września 2020 roku, daje pozytywnie zmotywowanej do pracy młodzieży, obok kształcenia...

 
 

NASZE SUKCESY »

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Miejsce na podium w konkursie historycznym

Bardzo miło nam poinformować, że uczeń klasy 3b, Mateusz Wasylewicz, zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” w kategorii „Żak”. W...

 
Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Oddział międzynarodowy (IB) – nabór uzupełniający

Niezwykle miło nam poinformować wszystkich Uczniów i ich Rodziców, że w dniu 28 sierpnia 2020r. otrzymaliśmy Decyzję wydaną przez Ministra Edukacji Narodowej...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij