Filmy o prawach człowieka w LOB

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Już w najbliższy piątek, 24 października 2014 roku, w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych w ramach 12. Objazdowego Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka Watch Docs. Podczas imprezy wyświetlonych zostanie dziewięć filmów, które dotykają problematyki łamania praw człowieka w różnych częściach świata. Trzy spośród nich zostały nagrodzone na warszawskiej edycji festiwalu. Pozostałych sześć to filmy krótkometrażowe.

Otwierający imprezę dokument Za kratami nie nosimy burek, porusza problem dramatycznej sytuacji islamskich kobiet, dla których więzienie jest ucieczką od codziennego, domowego terroru. Paradoksalnie to właśnie za kratami, z dala od mężczyzn, znajdując się pod opieką państwa, mogą chodzić bez burek i wychowywać dzieci. W uzasadnieniu przyznania nagrody głównej na 13. Międzynarodowym Watch Docs w  Warszawie jury napisało, że film Nimy Sarvestaniego jest „szczerym i poruszającym portretem kobiet zbuntowanych przeciwko nieludzkim regułom społecznym”.

Wyjątkowym obrazem jest także Jak zbudować państwo, który otrzymał specjalne wyróżnienie na 13. edycji festiwalu w Warszawie. Ukazuje on problemy najmłodszego państwa świata. W lipcu 2011 roku, po 50 latach krwawej wojny domowej, Południowy Sudan miał tylko flagę, stolicę, hymn i prezydenta. Wszystko inne trzeba było dopiero zbudować. Florence Martin-Kessler i Anne Poiret nakręciły fascynującą filmową kronikę pierwszego roku niepodległości, w której rejestrowana zza kulis wielka polityka sąsiaduje z uważną obserwacją prób jej realizacji w terenie.

Kończąca projekcje Strefa bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki otrzymała nagrodę publiczności na 13. Festiwalu Watch Docs. Film opowiada o walkach między mniejszością tamilską a syngaleską armią rządową, jakie mają miejsce na terenach Sri Lanki od blisko 30 lat. Wykorzystując zarówno zdjęcia kręcone przez Tamilów, jak i filmy nagrywane przez żołnierzy, Callum Macrae dokumentuje szokującą skalę ludobójstwa, jakiego dopuściła się armia. Zbrodnie, do jakich doszło, nigdy nie zostały ukarane, a głównodowodzący rządowej armii, walczącej wcześniej przeciw mniejszości, został… reprezentantem Sri Lanki w ONZ.

Szczególną wymowę mają filmy krótkometrażowe. Przedstawiają ludzkie dramaty w niezwykle krótkiej formie. Poruszają głównie tematykę społeczno-polityczną. Ukazują problemy życia uchodźców, odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, rewolucji w państwach Afryki Północnej, wreszcie walki z przeciwnościami życia codziennego wynikającymi z zaniedbań państwa, w którym żyją bohaterowie. Niektóre spośród nich mają ciekawą formę animacji.

Koordynatorem objazdowego festiwalu w Rzeszowie jest Marek Styś, nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale.

Wstęp na festiwalowe projekcje jest otwarty. Zapraszamy!

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

W dniu 24 czerwca 2022 r. w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Uroczystości...

 
Projekt Erasmus+ „CHEFS- Clean, Healthy Environment & Fit Students”

Projekt Erasmus+ „CHEFS- Clean, Healthy Environment & Fit Students”

Miło jest nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale po raz kolejny zostało beneficjentem projektu Erasmus+,...

 
 

NASZE SUKCESY »

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Zwycięstwo w XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

Sukcesy uczniów LOB-u stanowią dla nas powód do dumy i satysfakcji.  Z wielką radością przyjęliśmy zatem wiadomość o zajęciu przez Miłosza Jachyrę...

 
Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Uczeń LOB Laureatem Olimpiady Historycznej

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Olimpiada Historyczna, rokrocznie przyciąga najlepszych młodych...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij